İMDB: 7.3 ( 6 ödül ve 14 adaylık. ) Yabancı Dilde En İyi Film dalında Almanya’nın Oscar adayı seçilen film, Hitler sonrası döneme ışık tutuyor. II. Dünya Savaşı’nın ardından dünyanın Auschwitz’teki soykırıma ve ne tür bir vahşet yaşandığına dair en ufak bir fikri yoktur. Toplama kamplarıyla ilgili binlerce gizli belge mevcut olsa da, Nazi otoriteleri ve kamptan kaçmayı başaran esirler sessiz kalmış veya buna zorlanmıştır. Yıllar sonra genç savcı Johann, tesadüf eseri bazı kanıtlara ulaşır ve kamptan kurtulan esirlerle kampta görev almış Nazi subaylarını tek tek sorgulamaya başlar. İdealist savcı, hem ülkesinin hem de insanlığın yüzleşmesi için bu korkunç olayları gün yüzüne çıkarmaya, sorumluları adalete teslim etmeye kararlıdır. Sorgular sırasında derinlere indikçe Auschwitz’te yaşananlara dair akıl almaz deliller elde edecek ve bu deliller, dünya tarihini sonsuza dek değiştirecektir. İyi seyirler film-izle.com

2 sene önce eklendi.

2014, Dram, En Çok Yorum Alan, imdb 7+, Tarih, Türkçe Dublaj, Yabancı

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlarınızda filmin konusuyla ilgili detay vermek istediğinizde spoiler etiketinin içine alınız. Örnek: [spoiler]Katil Edward'ın sevgilisi Lisa[/spoiler]

Bu film için 40 yorum var. Siz de görüşlerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.

 • güzel film

 • Bir schindlerin listesi gibi sürükleyici değil,,zaman zaman iç bayıyor ama yinede sonunu merek edip izledim.Benim puanım 10/5

 • kendimizi kandırmayalım bu bir savaştı ve bu seferki biraz daha acımasız dı. şimdiki filistinlilere yapılanın aynısını yaşamışlar. ders almadıkları kesin

 • Tavsi ye ediyorum avrupalılar ve almanların pisligini anlatan ve onlara bakış açınızı dgiştirecek bir film

 • Acinin milliyeti olmaz. Yahudi katliami insan tarihindeki en buyuk sistematik katliamlardan biridir. Yahudi olarak da dogabilirdik, Ermeni olarak da Ingiliz olarak da. Bu insana insan olma gozuyle bakma ehemmiyetini degistirmez. Bir Filistin de aci cekiyor zulum goruyor Kürtler de zulum goruyor aci cekiyor. Sadece isimize geleni gormek acidan rant elde etmektir. Baris herkes icin hemen simdi !

 • Sadece tek bir soru! Hitler neden yahudileri yok etmek istedi? Kimse bunu konusmuyor. Sizce neden?

 • Arkadaşlar film ileri düzeyde basarılı ve cidden adamlar ugrasmıslar ve yapmıslar bir zulüm bu kadar iyi anlatılamaz

 • Burada yorumları okumak film izlemek kadar keyifli. Çok orijinal yorumlar var.

 • Almanya, Birinci Dünya savaşından adeta bir enkaz halinde ve oldukça demoralize bir biçimde çıkmıştı. Devlet, tüm ekonomik ve askeri gücünü kaybetmişti ve çok ağır yaptırımlar içeren savaş tazminatı anlaşmalarına imza atmışlardı. Ancak Almanya’nın borçlu olduğu ülkelerin merkez bankalarının …’i Rotschild ailesine ait olduğundan Almanya, nerdeyse sadece Yahudi Rotschild ailesine borçluydu. Rotschild ailesi, Almanya’nın, bu yüklü borcun onda birini dahi ödeyemeyeceğini biliyordu. Rotschild ailesi, Alman Merkez Bankasının kendilerine devredilmesi karşılığında dış borçlarının silinmesini teklif etti ve Almanlar, teklifi kabul etmek zorunda kaldı. Aslında bu durum, sonun başlangıcıydı. Bırakın savaşacak parayı ve silahı, savaşta askere alacak erkek vatandaşı bile kalmayan Almanya, tekrar tüm dünyaya kafa tutacak gücü nereden ve nasıl bulabilirdi? Bunun için ancak Tanrının yardımı gerekirdi. Ancak daha onlar intikam planını yapmadan önce, Rotschild ailesi, onlar için çok gizli bir plan yapmıştı bile. Bu plana göre sahte; ama çok inandırıcı bir faşizm rüzgarı, Avrupa’da esecek ve Yahudilere en ince ayrıntısına kadar planlanmış bir şekilde şiddet ve baskı uygulanarak İsrail’e göç etmeye mecbur bırakılacaklardı.

  Bu planın ilk bölümü, Almanya’nın ekonomisinin ayağa kaldırılması ve hızla silahlanmasının sağlanmasıydı. Muazzam bir ekonomik ve askeri güce kavuşan Almanya’nın başına 1. Dünya savaşında er olarak savaşan fanatik milliyetçi Hitler getirildi. İtalya ise Alman Faşizmi’nin etkisi altında kalmış ve iktidara Mussolini gelmiştir. Mussolini’nin iktidara gelmesi, Rotschild ailesinin bir planı değil; kendiliğinden gelişmiş bir olaydı; ama bu durum, Rotschild ailesinin ekmeğine yağ sürmüştü.

  Hitler, hitabet yeteneği ve ürkütücü karizması ile Alman halkını yediden yetmişe peşinden koşturmuştur. Hitler’in konuşmalarında ve toplantılarında ise şaşırtıcı bir bicimde ana hedef, Yahudilerdir. Hitler’in iktidara gelmesinden önce kardeş gibi bir arada yaşayan Alman ve Yahudi halkları, birbirlerine hiçbir zararlarının dokunmamasına rağmen oluşturulan yapay kaos ortamı yüzünden birbirleri ile kanlı bıçaklı hale gelmişlerdir.

  Savaştan önce Yahudi işadamlarına Nazi gençlerinin düzenlediği saldırılar, ev kundaklamalar ve cinayetler ortamı iyice germiştir. Zengin olan Yahudiler, bir yolunu bulup Almanya’yı terk etseler de, fakir olan zararsız Yahudiler, bir yere gidecek paraları olmadığından oldukları yerde kala kalmışlardı . O dönemler savaş dönemleri olduğundan Almanya’nın dışına çıkmak için büyük paralar ve bazı önemli bağlantılar şarttı.

  Hitler, savaşı başlatmış ve Almanya’nın sahte intikam harekatı başlamıştı. Almanya, savaşın ilk yıllarında başarı göstermiş ve Fransa, Yugoslavya, Çekoslovakya, Avusturya ve Belçika gibi ülkelerin tamamını çok kısa sürede ele geçirmişti. Özellikle Paris’e 2 saatte giren Nazi orduları İngiltere ve İspanya’nın iyice ürkmesine neden olmuştur.

  İngiltere’yi hava saldırıları ile darmadağın eden Nazi orduları bir taraftan da sözde Yahudi soykırımı yapmaya başlamıştır. Yahudiler, bir bir katledilmiş ve imha fırınlarında yakılmıştır. Ortada öyle korkunç bir ortam vardır ki, savaştan sonra bölgeyi teftişe gelen Amerikalı generaller bile uçaklarından iner inmez havadaki pis kokudan dolayı hava alanında kusmuşlardır. Havadaki pis kokunun nedeni ise sürekli olarak yakılan insan cesetleri ve çürümüş cesetlerdir. Savaştan sonra tam bir korku ülkesine dönen Almanya’da ortaya atılan iddialara göre neredeyse hiç Yahudi bırakılmamıştır. Ancak Sovyet araştırmacılar, durumun hiç de öyle olmadığını, savaşta katledilenlerin sadece ‘inin Yahudi olduğunu net ve çarpıcı belgelerle kanıtlamışlardır. Bu belgelere göre savaşta öldürülenlerin çoğu, Ermeni, Çingene ve Polonyalılardı . Geriye kalan zengin Yahudiler, Rotschild ailesinin kurduğu paravan şirketler aracılığı ile ve Amerikan askerlerinin denetiminde, gizlice (Amerika’ya değil) İsrail’e kaçırılmışlardır.

  İsrail’e getirildikleri dönemden İsrail devleti kuruluncaya kadar olan süreçte tabiri caizse Allah’ın dağında prefabrik usulü yapılmış evlerde kalmışlar ve büyük zorluk çekmişlerdi. Kaçmak için girişimlerde bulunanlar ise Tevrat’ın emrettiği bir biçimde idam edilmişlerdir. Neticede yaratılan sahte milliyetçi bir hava ile sözde Yahudi soykırımı yapılmış, tüm dünyada Yahudilere yönelik şiddet eylemlerine girişilmiş ve Yahudiler, İsrail’e göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Yani Rotschild ailesi, 1. Dünya savaşında yarim bıraktığı işi 2. Dünya savaşında tamamlayabilmiştir. Aşırı dindar bir aile olan Rotschild ailesi, kendilerine göre, Tanrı’ya olan sözü yerine getirmiştir. yani ortada bir soykırım yok ama israil tüm dünyaya mazlumu oynuyor ve oynatıyor

 • İbrahim bozkurt adli kullanici. Çok kucuk bi bilgiye ihtiyacin var ama sana onu yazmayacagim. Hep cahil kal… İnsanlari etnik kimlikleriyle degerlendirmeyi birakin artik. Bunun size- bize hic bi faydasi olmayacak.

 • Konu yahudiler olunca imdb elini korkak alıştırmaz verir puanı nede olsa kendileride onlardan

 • Merhaba ,
  Oldukça uzun zamandır sizin sitenizde film açıp izleyebilmek haricinde bilgisayar&teknoloji bilgim yok ne yazık ki..Sadece ben mi bilmiyorum emin değilim ama her film açışımda acaba demektense size sormaya karar verdim. Tek parça OP , tek parça OK.ru , tek parça mega ve bir kaç tane daha var sanırım ; ne anlama geliyor acaba ? Benim basit sıradan bir bilgisayarım var ben hangisinde izlemeliyim?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 • 1000 yıllık tarihimizi anlatmak için 3 film çekmişiz.
  adamlar 5 yıl yaşadıklarını 50 yıldır milyon filmle anlatmak için neler yapıyorlar…

 • arkadaşlar gidip oraları görmüş biri olarak insalığın olmadığı bir dönemi anlatıyor. o müze ve toplama kamplarını gezerken iliklerinizin çekildiğini sonuna kadar hissediyorsunuz.olay siyaset ya da din değil insanlığın yok olduğu topraklar ve zamanlar . birilerini başkabirileri ile kıyaslamaktan vazgeçin ortada bir yarış yok… kim daha kotu ya da kim daha iyi diye. filmi merak ediyorum şimdi .

 • Bir yahudi filmi daha! 500 yıl geçse yinede millete ajitasyon yapmaya devam eder bunlar.

 • Sapık bir milleti gösteriyor. Benim yandığım nokta, bu sapıklara muhtac olup, ülkelerinde 50 yıldır uşaklık yapıyor olmamız. Burada gördüklerinizden hiçbirşey değişmedi. Aynı adamlar, aynı sahtekar, kurnaz, menfaatçi ve sapık derecede nefret ve katillik dolu bir millet. İnsanlık heryerde kötü, bu kesin, fakat bunlar en üst düzeydeki sapıkları. Filmin başında Amerikalı subayın Almanlar hakkındaki sözleri tam ve kısaca bunların ikiyüzlülüğünü çok iyi anlatıyor. Yahudiler ise bunları yaşadıktan sonra Müslümanlara ve dünyada heryerde yaptıkları için hiçbir özürleri olmayacak. Herkesten, gün gelecek hesap sorulacak. Keşke annemiz elimizden tutup da çocukken bu lanet olası yere bizleri getirmeseydi.

 • Hayli uzucu bir film. Izledikten sonra bunalmis hissettim.

 • Benim atalarim asla soykirim yapmaz.Ey almanya sen kendi yüz karan olan gecmisini sorgula asil soykirimi ve katliami siz yaptiniz.Simdi israil ve yahudiler acindirmayin kendinizi sizin simdi gazzeye , filistine yaptiginiz hitlerin size yaptiginin aynisi bir gun bir yahudi cikip bunlari su yuzune cikarip cezalandiracakmi filistini katleden gazzeye soykirim yapan halkini cok merak ediyorum.Kim ne yaparsa yapsin müslumanlar sehit olarak ölüyor cennetin en guzel yetinde onlar , sizin ölulerinizde cehennemin en atesli yerinde.Rabbim müslümanlari bitirmenize izin vermeyecek ezanlar hep okunacak kuran hep kutsal kalacak elbet bir gun bir yuce insan cikip bu yaptiklarinizin hesabini soracak bekleyin ve görün.

 • 20 dakika sonra kapattım, belki ilerleyen anlarda fikrim değişebilirdi ama pek sabredemedim. Tamamını izlemedim ama 20 dakika için söylersem, filmi beğenmedim.

 • harika bir film acıtan cesaret veren en insani

 • Almanya’nın kıyımla yüzleşmesini anlatan bir film. Bir noktada Almanya’nın üzerine düşeni yaptığı vurgulanıyor gibi.
  İsraille ilişkileri mi normalleşiyor ne 😛

 • 10 üzerindn 6.7 verilebilir. gerçek bir hikayeden uyarlanan film güzeldi .

 • Film Bir kapalı Sionizm aklanmasına yönelik probaganda içermektedir. İşin köküne inmeden onları ust yüzeydenYapılmış Aklanma üstelik Vicdanlarıunu yapmaktadır. Bu vicdanlar bu kadar kararırken kendilerinin hiç suçu yokmuşa getirerek gercek adaleti hiç düşündürmeden Bunu yapmaktadır.Tıpkı dünya gelirinin büyükbir bölümünü götüren örgütlü gruplar sanki suçlarını gizlemek için kullandıkları elnüsra IŞID çıkarmakdan sorumsuzlarmışgibi grplar halinde orak biçer gibi katillerin katili rolünü üstlenmektedir. Bu yanlı filmler de artık denetime alınmalı ve ona göre bir dünya film sanatı yönünde gerçekleştirilmelidir.. Genede işleniş ve kendi vicdanlarını aklamak başka vicdanlarıda kullanlır hale getirmek amacıyla yapılmış Özel bir fildir seyredilmelidir . düşün yüzeyine göre insana katkı sağlar..Yeterli görmüyorum ama seyredilmeside gerekir.

 • “…şimdi … lisesinde tarih öğretmeni..”

  O liseye girmek için çaba göstermemek mümkünmü?

 • İsrailin askerlerinede boyle yapilmasi lazim

 • Film aslında belgesel niteliği taşıyan bir yapım olmuş konusu itibari ile tabi… Her ne kadar basit anlatılmış ve görsel olarak yapılanları göstermeselerde düşününce işkence ve katliamların boyutu insanı ürkütüyor. Herkesin bir düşüncesi var fakat unutmayın düne kadar her ülkede bizim ülkemizde de dahil olmak üzere bir çok kötülük yapmış komutan vardır. Örnek ben bundan 12 sene önce askerliğimi yaptığımda sırf kişisel egosunu tatmin etmek için bir komutan ana avrat bize sövmüştü bizde gerekeni yapıp üstlere bildirdik eğer susmuş olsaydık o komutan bunu her zaman yapıcak ve cezasını çekmicekti ama susmadık ve cezasını bir hafta ceza yerinde çekti. Ama bu günümüzde böyle geçmişte o komutana kimse ceza bile vermezdi ve bunu bilseydik bizde onu şikayet etmeye bile cesaret edemezdik. Kısaca kendimi bu insanların yerine koyarsak yapmazdık desekte o devirde bunu biz istemesekte yaptırırlardı o dönemlerde işkence gördüğünüzde yapmıyorum diyemezdiniz bunun korkuyla alakası yok Allah o dönemlere geri döndürmesin kimseyi o dönemi yaşayanlar gibi gelecekte olmayız inşallah… 10/9 güzel yapım çocuklarınızla izlemeyin azcık cinsel ve şiddet içeren bölümler var ama çok az bir bölüm…

 • kesinlkle seyredilmeli …

 • gercek öykü ve mükemmel bir film seyredin harz duyacaksınız

 • Harika..

 • harika bir film……gercekten muhteşemdi…..bütün ödülleri hakediyor….çok farklı ve güzel….kesinlikle seyredilmeli….

 • keşke bu başınıza gelenlerden ders alsaydınız da gazzeyi giderek açık bir hapishaneye çevirmeseydiniz oradaki çocukların trajedisi ne olacak? zulmün dini ve ırkı olmaz zamanında ezilmiş olmanız şimdi sizden güçsüzleri ezebileceginiz anlamına gelmez,inşallah bu yanlış dan bir an önce dönersiniz yoksa Allahın zulmü sizin üzerinizde olsun….

 • Sadece zamanınız varsa izleyin. Aldığı puanı haketmeyen bir film 7.3 çok yüksek bi puan. Bilgin senin emeğine laf yok..

 • aç kalan başkasının aç kalmasına rıza göstermez, işkenceye uğrayan başkasına işkence yapmaz.. çünkü bilinç altında empati oluşmuştur.. şimdi gelelim filme film her zaman ki gibi yahudilerin uğradığı alman işkencesinden bahsediyor.. bugün kendilerinin başkalarına yaptığı işkenceler.. hitler hayata dönüp yalanlayamayacakya.. sıkın istediğiniz kadar yalanı,, biraz da senaryo ajitasyonn…
  yalanın da bir dozu vardır.. PİYANİSTe tamam dedik.. hadi gönlünüz kalmayıp izledik.. ay başı ay sonu aynı terane. .

 • Nihayetinde senaryosu gereği kasvetli bir film sizi eğlendirmesini yada aşık etmesini bekliyemezsiniz. İMDB puan a gelince 7.3 yahudi lobisi mutlu olsun diyemidir anlayamadım biz ona 6.1 diyelim. konusu gereği o da.

 • almanyada 60 lı yıllarda genç bir savcının nazilerin yaptığı vahşeti açıga çıkarmak için verdiği mücadele. lakin nazi yanlısı görevliler devletin her kurumuna sızmış savcının işi hiç kolay değil. bir ayrıntı yahudilerde devletin bazı kurumlarına sızmış her ülkede olduğu gibi… izleyin vaktiniz varsa benim gibi izleyecek başka film bulamıyorsanız

 • Filmin konusu; Auschwitz-Birkenau, Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampı.

  Biraz da olsa ilginiz varsa izleyin. Gerçekten çok etkilendim.

 • iç güveysinden hallice

 • Tek bir insanın bile istedikten sonra tarihi nasıl değiştirebileceğini kanıtlayan gerçek bir hikaye.
  Filmi biraz ağır bulanlar olabilir ancak unutulmasın ki bu bir dönem filmi.

 • yahudilerın bıtmeyen cilesi…fılıstıler ne olacak onların fılmlerı ne zamaN CEKILECEK…

 • merhabalar arkadaşlar beni duyanlar okuyanlar osmanlı çok hoşgürülüydü bulgarlar 700 sene osmanlı egemenliği altında kaldı ama ne dilini ne dinini değiştirmediği ortada kanıt olarak bizi hiç kimse soy kırım yaptık diye hitap edemez kendilerine baksınlar